NIEDOKRWISTOŚĆ. JAK TO WPŁYWA NA NASZE SAMOPOCZUCIE?

NIEDOKRWISTOŚĆ, ZNANA RÓWNIEŻ JAKO ANEMIA, WYSTĘPUJE, W PRZYPADKU ZMNIEJSZENIA ILOŚCI CZERWONYCH KRWINEK (ERYTROCYTÓW) WE KRWI. TE MAŁE KOMÓRKI SĄ BOGATE W HEMOGLOBINĘ, KTÓRA JEST NIEZBĘDNA DO TRANSPORTU TLENU I INNYCH FUNKCJI ŻYCIOWYCH. CZYM WIĘC JEST NIEDOKRWISTOŚĆ I JAK DOSTRZEC NA CZAS JEJ PIERWSZE SYMPTOMY? W TYM ARTYKULE PRZYJRZYMY SIĘ NAJCZĘSTSZYM OBJAWOM NIEDOKRWISTOŚCI, KTÓRE SĄ WSPÓLNE DLA WSZYSTKICH RODZAJÓW NIEDOKRWISTOŚCI, NIEZALEŻNIE OD ICH POCHODZENIA.

TRUDNOŚCI W WYKONYWANIU PRACY FIZYCZNEJ LUB ĆWICZEŃ.

Najczęstszym, choć nie zawsze pierwszym objawem niedokrwistości, jest szybkie zmęczenie podczas ćwiczeń. Dlaczego jesteś zmęczony? Ponieważ komórki mięśniowe nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Ćwiczenia wymagające wysiłku fizycznego skutkują również drugim najczęstszym objawem niedokrwistości – przyspieszonym tętnem.

Zwiększając częstość akcji serca, serce próbuje przyspieszyć krążenie krwi, aby zrekompensować brak czerwonych krwinek. Niestety, samo serce jest również mięśniem, który potrzebuje tlenu. Podczas gdy zmęczenie powoduje, że inne mięśnie odpoczywają, niedokrwistość zachęca serce do cięższej pracy i w dłuższej perspektywie czasu uszkodzenia go. Kiedy masz niedokrwistość, możesz mieć problemy z tętnem („uderzenia”) lub ból w okolicy serca.

Ćwiczenia często powodują duszność lub przyspieszają i pogłębiają oddech. W ten sposób organizm działa w celu zwiększenia dostaw tlenu do płuc i maksymalizacji dopływu krwi. Możesz także mieć zawroty głowy, ponieważ pracujące mięśnie dodatkowo zmniejszają dopływ tlenu do mózgu.

Niestety, w ciężkiej niedokrwistości osłabienie i zmęczenie mogą być uporczywymi objawami, które są już powszechnie obserwowane przez chorych i nie zawsze mogą być oznaczone jako nienaturalne lub zagrażające życiu.

 

ZABURZENIA UCZENIA SIĘ I PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ

Tlen jest potrzebny do funkcjonowania neuronów mózgowych. Neurony są jednym z największych źródeł zużycia tlenu w naszym organizmie. Chociaż mózg waży tylko około 2% masy ciała, zużywa około 20% całkowitej ilości tlenu, który otrzymuje!
Częste objawy niedokrwistości u dzieci w wieku szkolnym obejmują trudności w nauce lub nawet niższe stopnie. Niedokrwistość wpływa na zdolność koncentracji i spowalnia myślenie w każdym wieku, ale jest bardzo niebezpieczna dla dzieci. Istnieją dowody naukowe, że niedokrwistość we wczesnym dzieciństwie, niemowlęctwie lub nawet w łonie matki może prowadzić do trudności w uczeniu się i do obniżenia IQ do końca życia.

 

ZMIANY W WYGLĄDZIE I PRZYGNĘBIONY NASTRÓJ

Prawdopodobnie wielu zna dobrze podręcznikowe objawy niedokrwistości:
• drażliwość,
• bladość,
• wypadanie włosów,
• łamliwe paznokcie,
• szorstkość skóry.
Objawy te wynikają z faktu, że organizm kieruje większość swoich zasobów w kierunku produkcji żywotnych czerwonych krwinek. Pacjent z niedokrwistością jest drażliwy bez wyraźnego powodu, z wyżej wymienionymi zmianami wyglądu.

 

BEZSENNOŚĆ I BOLESNE SKURCZE PODCZAS SNU

Tak, bezsenność może być jednym z objawów niedokrwistości. Jest to spowodowane zarówno brakiem tlenu w mózgu, jak i zatruciem różnymi substancjami biologicznie czynnymi nagromadzonymi w organizmie przez cały dzień, których nie można przetworzyć z powodu braku tlenu. Sen jest często zaburzony przez bolesne skurcze mięśni lub zespół niespokojnych nóg (nagła, nieodparta chęć poruszania nogami przed snem), która występuje lub nasila się w przypadku niedokrwistości.
Leczenie niedokrwistości podaje się po ustaleniu przyczyny przez lekarza. Chociaż nie jest możliwe określenie dokładnej przyczyny niedokrwistości z samych objawów, bez dalszych badań, w niektórych przypadkach, konkretne objawy umożliwiają przewidzenie przyczyny. Na przykład, podczas niedokrwistości z niedoboru żelaza, istnieje chęć jedzenia niejadalnych przedmiotów (papieru, gleby itp.). Niedokrwistość spowodowana niedoborem witaminy B12 charakteryzuje się drętwieniem opuszków palców. W przypadku niedokrwistości wywołanej przez ołów widoczna jest linia Burtona, szara linia na dziąsłach u podstawy zębów. Dopiero po zidentyfikowaniu dokładnej przyczyny choroby można uzyskać skuteczne leczenie z najmniejszymi skutkami ubocznymi.

www.medguru.lt